5 باور اشتباه مدیران درباره تفویض اختیار

4 ماه پیش

تفویض اختیار یکی از مهارت های اصلی و بنیادی مدیریت است و به معنی “تقسیم مجدد اختیار و قدرت به سمت پایین یعنی به زیردستان و کارکنان” است. در صورتی که تفویض اختیار به درستی انجام شود، مهارت ها و توانایی های تیمی افزایش می یابد، مشارکت کارکنان بیشتر می شود و در نهایت انگیزه بیشتری برای انجام کارها دارند، مدیران می توانند زمان خود را به درستی مدیریت کنند و بر روی مسائل مهم تری تمرکز کنند. اما در این میان ممکن است مدیریت از راه های نامناسب تفویض اختیار را انجام دهد. در این مطلب 5 باور اشتباه مدیران در تفویض اختیار را بررسی می کنیم:

1- مدیر فکر می کند که تفویض اختیار کافی نیست، باید در همه امور دخالت کند.
بسیار ی از مدیران به علت تجربه های بدی که در زمینه تفویض اختیار دارند، ترجیح می دهند که بیشتر کارها راخودشان انجام دهند و وظایف کمی را به کارمندان خود واگذار می کنند. اما باید بدانیم چیزی به عنوان تفویض اختیار ناموفق نداریم، درواقع شیوه های نادرست و فقدان تمرین، باعث شکستِ تفویض اختیار می شود نه چیز دیگری.

2- مدیر فکر می کند که تفویض اختیار مشکل است، کارکنان نمی توانند از پس آن بربیایند.
همه ما این جمله را شنیده ایم : ” اگر می خواهی کاری به درستی انجام شود، خودت آن را انجام بده”. در دنیای مدیریتی، این جمله یک افسانه است، چون مدیران موفق به خوبی میدانند که واگذار کردن برخی امور به کارکنان باعث می شود بهره وری کار بالا رود. شما به عنوان یک مدیر تجربه زیادی دارید، اما در همه کارها مهارت ندارید، نمی توانید برای همه کارها باتوجه به نیازشان، وقت بگذارید، پس زمان آن رسیده است که از هنر تفویض اختیار استفاده کنید و کارکنانتان کمک بگیرید.

مدیران موفق می دانند که تفویض اختیار انگیزه کارکنان را افزایش می دهد و این شانس را به آنها می دهد که چیزهای جدید یاد بگیرند و خودشان را اثبات کنند.

3- از نظر مدیر، کارکنان از تفویض اختیار راضی نیستند و فکر می کنند که این کار فقط برای مدیر سودمند است.
یکی از دلایلی که مدیران تفویض اختیار کمتری انجام می دهند این است که فکر می کنند که کارکنان دوست ندارند کار اضافی انجام دهند. اما مدیران موفق می دانند که تفویض اختیار انگیزه کارکنان را افزایش می دهد، این شانس را به آنها می دهد که چیزهای جدید یاد بگیرند، خودشان را اثبات کنند. این مسئله را به یاد داشته باشید که کاری که از نظر شما کسل کننده است ممکن است از دید کارکنانتان بسیار هیجان انگیز باشد.

4- مدیران از اینکه کارها بازگرداننده شود و مجبور شوند در آن بازنگری کنند واهمه دارند.
بسیاری از مدیران اذعان دارند که وقتی کارهایی را به دیگران واگذار می کنند، زمان زیادی را صرف می کنند تا به مشکلات آنها رسیدگی کنند. کارکنان هر روز به مدیر مراجعه می کنند و از او کمک می خواهند. این دلیل باعث می شود که دید مدیران نسبت به تفویض اختیار منفی باشد. اما یک مدیر موفق می دانند که استفاده از تفویض اختیار یک سرمایه گذاری بلند مدت است، کارکنان خود را تشویق می کنند تا مشکلات را حل کنند و به آنها فرصت یادگیری می دهند.

5- به طور کلی مدیران به دنبال تمرین های مختصِ مهارت تفویض اختیار نیستند.
وقتی نتایج کارهایی که از طریق تفویض اختیار انجام شده است را بررسی می کنیم متوجه می شویم که رضایت بخش نیست. مشکل از چیست از شما یا کارکنان؟ مدیران موفق می دانند که باید مهارت تفویض اختیار را بیاموزند این مهارت در دانشگاه ها تدریس نمی شود، اما می توان از طریق دوره های آموزش و کتاب هایی که در این زمینه وجود دارد، اطلاعاتتان را افزایش دهید.

0
برچسب ها :

بدون دیدگاه

    هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد