راه هایی برای افزایش اعتماد به نفس

10 ماه پیش

اعتماد به نفس بخش مهمی از ویژگی های شخصیتی فرد است. کسی که اعتماد به نفس دارد به طور کلی خودش را دوست داشته و تمایل دارد برای رسیدن به اهداف شخصی و حرفه ای خود ریسک کند و دید مثبتی نسبت به آینده داشته باشد. با این حال کسی که فاقد اعتماد به نفس است برای دستیابی به خواسته های خود امید کمتری دارد و همین ناامیدی دیدگاهی منفی نسبت به زندگی را در ذهن او شکل داده است. اما اعتماد به نفس خصوصیتی است که می توان آن را بهبود بخشید. برای افزایش اعتماد به نفس شما نیاز به نگرش مثبت نسبت به خودتان و افزایش تعاملات اجتماعی دارید. در عین حال باید یاد بگیرید با احساسات منفی مقابله کنید و تمرکز اصایتان روی افکار مثبت باشد.

1) پرورش نگرش خوب
برای این کار افکار منفی خود را شناسایی کنید. این افکار و احساسات می تواند به این صورت باشد: “من نمی توانم این کار را انجام دهم” یا ” من حتما شکست می خورم” و جملاتی از این قبیل که با خود تکرار می کنید. این صدای داخلی بدبین و بی فایده است و شما را از دستیابی به اعتماد به نفس بالا باز می دارد.

2) تبدیل افکار منفی به افکار مثبت
همانطور که به افکار منفی توجه می کنید آن ها را به سمت افکار مثبت متمایل کنید. برای مثال: ” من قصد دارم این کار را امتحان کنم” یا ” اگر بخواهم در این کار موفق می شوم” و …. فقط با چند جمله مثبت در روز شروع کنید و این افکار را در ذهن خود پرورش دهید.

3) بستن راه تفکرات منفی
هر چه بیشتر افکار مثبت را پرورش دهید آن ها فضای بیشتری را نسبت به افکار منفی در مغز اشغال می کنند. بنابراین هر چه احساسات منفی خود را بیشتر کنترل کنید راه را برای نگرش مثبت به همه چیز باز خواهید کرد.

4) ایجاد یک فضای ارتباطی مثبت
با کسانی که نزدیک شما هستند مانند خانواده یا دوستان خود ارتباط برقرار کرده و علاوه بر این از افرادی که احساس بدی را در شما به وجود می آورند دوری کنید. ممکن است اطرافیان شما با بیان عبارات منفی یا انتقاد بیش از حد اعتماد به نفس شما را کاهش دهند. بنابراین همانطور که نگرش مثبت خود را پرورش می دهید و در حال انجام اقداماتی برای رسیدن به اهداف خود هستید تا حد ممکن تماس و ارتباط خود را با این افراد محدود کنید.

هنگامی که به دیگران کمک می کنید و با آن ها مهربان هستید و در زندگی اطرافیان خود تغیرات مثبت ایجاد می کنید، به این باور می رسید که یک نیروی مثبت در جهان هستید و باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد.

5) ازبین بردن ترس
ممکن است فکر کنید افرادی که اعتماد به نفس دارند هرگز از چیزی نمی ترسند. این تفکر حقیقتا درست نیست. ترس یعنی این که شما در حال رشد هستید. شاید ترس شما صحبت کردن در برابر یک گروه یا افراد خاصی باشد. اما همین مقابله با ترس باعث افزایش اعتماد به نفس می شود. هنگامی که از ترس های خود عبور کنید می توانید با قدرت بیشتری در مسیر رسیدن به اهدافتان گام بردارید.

6) توقف مقایسه کردن
خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید باید زندگی خود را نسبت به وضعیت فعلی بهبود ببخشید نه اینکه زندگی خود را با بهترین دوست یا افراد خانواده یا مشاهیر بزرگ مقایسه کنید. همیشه افرادی وجود دارند که از شما باهوش تر، جذاب تر و یا برعکس این موارد باشند. اما چیزی که اهمیت دارد خود شما و اهدافتان است. همه چیز با استاندارد های شما سنجیده می شود نه دیگران. بنابراین برای بهبود شخصیت و زندگی خودتان تلاش کنید.

7) مراقبت از خود
گام های کوچک اما مفید زیادی برای این کار وجود دارد که شامل بهداشت شخصی، صرف زمان برای کارهایی که دوست دارید و… ممکن است ساده به نظر بیاید اما وقتی شما مراقبت های اولیه از خودتان را جدی می گیرید یعنی باور دارید که سزاوار بهترین ها هستید. به این ترتیب در راه افزایش اعتماد به نفس قرار می گیرید.

8) شناخت ویژگی های قابل بهبود
خصوصیاتی که قابل تغییر هستند را یادداشت کنید. ممکن است برخی چیزهای را در مورد خودتان دوست نداشته باشید اما راهی برای تغییر آن ها وجود ندارد. مثل قد یا رنگ پوست. با این حال چیزهای زیادی وجود دارد که می توانید با تعهد و تلاش آن ها را تغییر دهید. برای مثال می خواهید در اجتماع جایگاه ویژه ای داشته باشید یا برای موفقیت در شغل مورد نظرتان تلاش کنید. بیش از حد به خودتان سخت نگیرید و برای تغییر همه چیز خودتان را خسته نکنید. ابتدا از دو ویژگی شخصی خود شروع کنید و کم کم به مراحا بالاتر برسید.

9) کمک به دیگران
هنگامی که به دیگران کمک می کنید و با آن ها مهربان هستید و در زندگی اطرافیان خود تغیرات مثبت ایجاد می کنید، به این باور می رسید که یک نیروی مثبت در جهان هستید و باعث افزایش اعتماد به نفس شما خواهد شد. بدون توقع و چشمداشت به دیگران کمک کنید و احساس خوب خود را با آن ها شریک شوید.

10) غافلگیر شدن
افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند از مواجه شدن با شرایط جدید می ترسند و نگران این هستند که نتوانند وقایع پیش رو را پیش بینی کنند. سعی کنید در شرایطی قرار بگیرید که تا کنون در آن نبوده اید مثلا به یک شهر یا کشور جدید سفر کنید. غلبه بر ترس از ناشناخته ها می تواند تا حد زیادی اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. وقت بیشتری را با افراد ماجراجو بگذرانید. به این ترتیب پس از گذشت مدتی به طور محسوسی اعتماد به نفس شما افزایش می یابد.

0
برچسب ها :

بدون دیدگاه

    هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد